Ondřej Hanus
@ondrejhanus.bsky.social
📤 765
📥 555
📝 1872
poet | translator | metalhead | antifascist |
#AllCatsAreBeautiful
🖤❤️
reposted by
Ondřej Hanus
Stefan Segi
22 minutes ago
Klimatická krize skončila i u nás v práci.
0
2
1
reposted by
Ondřej Hanus
ΜΑΝΟΣ ΤΡΑΧΙΑΣ™
about 2 hours ago
Mirko Hanák (Czech, 1921 – 1971) Cat with a Ball of Yarn, mixed media on paper
#art
#painting
#artist
#BlueSkyArt
#catlover
#catutday
0
11
4
reposted by
Ondřej Hanus
Thảo · ᓚᘏᗢ~
about 2 hours ago
Historie je v tomhle až směšně konzistentní: starší si stěžují, že mladí nemají úctu, mladí mezitím zdědí svět, který nevymysleli, a když se ozvou, dozvědí se, že jsou drzí. Možná problém není v mládí, ale v představě, že věk automaticky znamená pravdu.
3
13
1
reposted by
Ondřej Hanus
Tom Gauld
about 1 hour ago
My latest cartoon for
@newscientist.com
23
526
176
T. R. Field: Karel Čapek (Kosočtverce na ohradách, 1930) TRF debutoval pozdě, až v 39 letech (👀😁). Kosočtverce na ohradách obsahují parodie, epigramy, literární šlehy. Střílí si třeba z Čapka, Wolkera, Dyka, Seiferta… ale hlavně sám ze sebe.
#týdensbásníkem
#týdensFieldem
2/7
about 3 hours ago
0
3
0
Tak jo, po dlouhé době
#pauzanakafe
🤘🏻😼🤘🏻 Mimochodem, jsem vám vděčný, že tenhle hashtag udržujete, a těší mě, že zlidověl – je to můj odkaz budoucím generacím, mé životní dílo…! 👀😹 Dělám si prdel, ale radost fakt mám – a malé radosti dělají velké štěstí 🍀 Jo, a je to espresso & sour cherry tonic 🤘🏻☕🍒🤘🏻
about 20 hours ago
7
37
2
T. R. FIELD: T. R. Field (Kosočtverce na ohradách, 1930) Theodor Adalbert Rosenfeld, později Bohdan Vojtěch Šumavanský. Bohém, satirik, mistr nonsensu, outsider outsiderů, autor 3 sbírek, tvůrce Lomikela – boha kanálů, sabotér jazyka českého 🖤
#týdensbásníkem
#týdensFieldem
1/7
about 21 hours ago
2
22
3
reposted by
Ondřej Hanus
Jakub
1 day ago
Tak už jí mám taky doma. Začetl jsem se na chvilku cestou v autobuse, ale už teď vím, že bude mít své místo v mé skromné knihovničce. A schvaluje jí deset koček z deseti, nebo jak se to říká 🙂
add a skeleton here at some point
1
19
2
LADISLAV LANDA: [Malá slabost v kolenou…] / (Věnováno Vojtěchu Doleželovi) (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl V. Žalmy)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
7/7
2 days ago
1
3
0
LADISLAV LANDA: [Malá slabost v kolenou…] / (Věnováno Vojtěchu Doleželovi) (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl V. Žalmy)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
7/7
2 days ago
0
1
0
LADISLAV LANDA: [A tak…] (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl V. Žalmy)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
6/7
3 days ago
0
3
0
LADISLAV LANDA: [Slepý touží po očích…] (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl IV. Slepý touží po očích)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
5/7
4 days ago
0
2
0
rage bait bejt rejč
4 days ago
0
8
0
Úryvek z 3. dílu Pratchettovy trilogie Vyprávění o Nomech: „Nómové žijí desetkrát rychleji než lidé. Zahlédnout je je těžší, než zahlédnout tryskomyš.“ Originál: "Nomes live ten times faster than humans. They're harder to see than a high-speed mouse." Tryskomyš! Jan Kantůrek byl prostě boží! 🤘🏻🐭🤘🏻
4 days ago
2
13
0
ještě že u nás tu změnu klimatu zrušili M̶e̶t̶e̶o̶r̶i̶s̶t̶i̶ M̶e̶t̶e̶r̶o̶r̶i̶s̶t̶i̶ Motoristi! 🤘🏻🚗🤘🏻
4 days ago
2
21
1
reposted by
Ondřej Hanus
Thomas Ragon
4 days ago
Jiří Trnka (1912-1969), Andersen's Tales, 1962
0
73
19
POTKÁNÍ TICHA (2002–2004, upraveno v červnu 2026)
#Stolníbásně
#večerníbásně
#juvenilie
5 days ago
0
4
0
Vyšel ediční plán nakl. Argo na červenec až prosinec 2026 – a v něm, na straně 30… 🤘🏻😸🤘🏻 Ediční plán v PDF ke stažení zde:
argo.cz/wp-content/u...
5 days ago
0
14
0
LADISLAV LANDA: [Nenarodil jsem se…] (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl III. Připadám si jako béda Foltén)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
4/7
5 days ago
0
6
0
LADISLAV LANDA: Nenávidím chytré děti (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl II. Nenávidím chytré děti)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
3/7
6 days ago
0
6
1
LADISLAV LANDA: Rondeau (Malá slabost v kolenou, 1998, oddíl I. Tanec svatýho Víta)
#týdensbásníkem
#týdensLandou
2/7
6 days ago
0
3
0
NEBÝT GENERATION
#trapnébásně
#provostudu
7 days ago
0
5
0
…nějak furt nemůžu uvěřit tomu, že to fakt vyšlo… 🥹 Btw. v září bude křest a kmotrem bude Petr Borkovec 🍾📖
7 days ago
3
40
7
„Potíž je samozřejmě v tom, že když máte nezaujatou a otevřenou mysl, neustále se kolem vás ochomýtají lidé, kteří se ji pokoušejí zaujmout a něco vám do ní strčit.“ — Terry Pratchett: Na nepřítele (Vyprávění o Nomech, 2. díl)
7 days ago
0
14
0
LADISLAV LANDA: Sonet o smrti (Malá slabost v kolenou, 1998) Ladislav Landa byl jedním z mála českých beatniků. Autor velmi ostrých, často ironických, ale i autenticky dojemných a hlavně skvělých básní. Již v sedmnácti letech si vzal život (v červnu 1965). Legenda.
#týdensbásníkem
#týdensLandou
1/7
8 days ago
0
6
0
Dorazily autorské výtisky Účaří z @MojeArgo! 🤘🏻😻🤘🏻 Seženete na Kosmasu (kde to je pořád „bestseller“ 😸):
kosmas.cz/knihy/568838/ucari/
8 days ago
1
8
0
ANTONÍN SOVA: Píseň z jižních Čech (Drsná láska, 1927) Sbírka ze Sovova závěrečného tvůrčího období. Návrat do jižních Čech bez sentimentu: krajina tu není pohlednice, ale prostor práce, chudoby, paměti a vědomí kořenů.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
7/7
9 days ago
0
1
0
ANTONÍN SOVA: Les (Zpěvy domova, 1918) Sbírka z pozdního období, kdy se Sova obrací k otázkám domova, společnosti a vznikající republiky. Zaznívají tu motivy útěku z „pusté země“ moderního města i zkušenost lidí žijících stranou velkých dějin.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
6/7
10 days ago
0
1
0
Petr Kropotkan
10 days ago
1
6
0
reposted by
Ondřej Hanus
Franta Zouhar
10 days ago
ODS, TOP09 a lidovci. Banda kokotů, ponořená ve svých vlastních konzervativních prdelích. A pak tu nemá vyhrávat soudruh Bureš a jemu podobní, když v opozici převažuje tohle.
loading . . .
„Jsme pobouření.“ Opoziční návrh na zpřísnění změny pohlaví čelí kritice, sexuolog mluví o mučení
Senátoři dnes budou projednávat zpřísnění podmínek pro změnu pohlaví. Podle novely, kterou předložili opoziční zákonodárci, by o tranzici nově rozhodoval i soud. Mohl by se také omezit přístup trans l...
https://denikn.cz/2097390/jsme-poboureni-opozicni-navrh-na-zprisneni-zmeny-pohlavi-celi-kritice-sexuolog-mluvi-o-muceni/
3
23
6
„Ten, kdo nerozumí, soudí; a ten, kdo soudí, odsuzuje.“ — Subcomandante Marcos
10 days ago
0
8
2
ANTONÍN SOVA: Ještě jednou se vrátíme… (Ještě jednou se vrátíme, 1900) Symbolistický návrat ke krajině, lásce, smyslovosti. Titulní báseň je příznačně sonet – avšak ve volném verši, což lze číst jako symbolické gesto překonání a/nebo přetvoření tradice.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
5/7
11 days ago
0
1
0
reposted by
Ondřej Hanus
Thảo · ᓚᘏᗢ~
22 days ago
🙈 Snad mě po tomhle nezačnete hromadně odsledovávat a nenávidět, ale na první dobrou mi to přišlo vtipný. Koncept jsem si vymyslela sama, takže ano, tohle je přesně ten typ duchovna, který zvládnu praktikovat.
7
60
3
Vřele doporučuju k přečtení. Většina lidí vůbec netuší, co všechno tady systém dopustí, aby se ohroženým, oslabeným a obecně znevýhodněným lidem dělo.
www.databazeknih.cz/prehled-knih...
add a skeleton here at some point
11 days ago
0
5
0
reposted by
Ondřej Hanus
Maria Farrell
11 days ago
The Guardian, which once reported courageously on Snowden's revelations of US government's global internet surveillance, is now yapping happily for Starmer's risibly stupid age verification and ID data haul for Big Tech. Technologically illiterate and politically naive How the mighty have fallen.
3
77
19
Vzdělání je jedním z mála způsobů, jak se vymanit z cyklu chudoby a např. odejít z vyloučených lokalit (další jsou Neskutečná náhoda, Neuvěřitelné štěstí a Žába plnící tři přání). Život je i tak kurevsky drahej, ale mafiánský kurvy z ODS vás chtěj ojebávat ve všem a donekonečna…
add a skeleton here at some point
11 days ago
2
13
1
ANTONÍN SOVA: Žluté květy (Vybouřené smutky, 1897) Básně plné deziluze, hořkosti, nenávisti k prázdným frázím, přetvářce a moci. Ve Vybouřených smutcích Sova transformuje melancholii v plivanec a revoltu.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
4/7
12 days ago
0
3
0
reposted by
Ondřej Hanus
John Wiswell
26 days ago
Happy Pride to queer authors.
2
699
127
ANTONÍN SOVA: Zlomená duše [oddíl Pražský román] (Zlomená duše, 1896) Rozsáhlá skladba devadesátých let: deník neurózy, nemoci, města a zklamané víry v dnešek. Přechod od imprese k psychologii moderní krize.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
3/7
13 days ago
0
3
0
ANTONÍN SOVA: Na pasece (Květy intimních nálad, 1891) Sovova druhotina je jakýmsi zklidněním před generační vzpourou (manifest České moderny): poezie smyslových odstínů, světla, ticha, melancholie rodného kraje. Přírodní lyrika pro nový svět.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
2/7
14 days ago
0
4
0
reposted by
Ondřej Hanus
14 days ago
"Proč jásáte? Z čeho se radujete? Už se těšíte, vy holé prdele, až se zase budete muset klanět před nějakým panstvem a jejich milostpaničkám budete líbat ruce?" Jenom podotknu, že to byla smíšená selská rodina, takže do odsunu nemuseli, ale v 50. letech jim většinu majetku zabrali do JZD;⬇️
1
11
1
ANTONÍN SOVA: Poesie (Realistické sloky, 1890) Sova se dnes prakticky nečte, což je škoda. Už jeho debut je plný úsilí přiblížit poezii moderní zkušenosti – tak jako v této programové básni, která je záměrně a příznačně v tradiční formě sonetu.
#týdensbásníkem
#týdenseSovou
1/7
14 days ago
1
4
1
Trump během státní návštěvy Zeměplochy vyjednává se zástupci elfí říše Férie, kde došlo s podporou CIA k převratu a svržení králky Beladony. Zleva doprava lord Hrachokvět, lord Hladhuben a lord Hořčičsej.
14 days ago
1
15
0
JAN KAMENÍK: Uzdravování (Zápisky v noci, 1993) Zápisky v noci vyšly v samizdatu 2 roky po Macešková smrti (1976), oficiálně až 1993. Shrnují básně z konce autorčina života, který věru nebyl snadný… a jejich poetika je naprosto výjimečná.
#týdensbásnířkou
#týdensKameníkem
7/7
15 days ago
0
3
0
UčíTelka CoochieTelka
15 days ago
0
4
0
Tak je to venku — ÚČAŘÍ právě vyšlo 🤘🏻😻🤘🏻 Moji 4. básnickou sbírku vydalo nakl. Argo, kterému tímto velmi děkuji 📖 Sbírka na webu Arga:
argo.cz/knihy/ucari/
16 days ago
1
20
3
JAN KAMENÍK: Sítina (Malá suita pro flétnu. Kniha sonetů z let 1957–1969, vyd. 1971)
#týdensbásnířkou
#týdensKameníkem
6/7
17 days ago
0
1
0
připomínám, že Gauguin byl hebefil, který si, hyperbolicky řečeno, udělal z Tahiti svůj Epstein island… z pozice bílého kolonizátora tam zneužíval nezletilé dívky ve věku 13–15 let a s nejméně dvěma měl děti… a ano, zbyly z toho nějaké ty obrázky
add a skeleton here at some point
17 days ago
0
0
0
DĚTSKÉ FILMY
#novébásně
#Stolníbásně
#ranníbásně
17 days ago
1
4
1
BRUTUS 🇧🇪 BRUTUS 🇨🇿 FIRE!!! šel pes do lesa BURN THEM ALL!!! a potkal I'M BREAKING YOUR WALLS! dlažební kostku
18 days ago
3
21
4
Load more
feeds!
log in